Dr. Fendrik Péter állatorvos, méhész előadása:
A virágpor szerepe és jelentősége a méhek életében és fejlődésében.
Dr. Fendrik Péter februári előadónk azon kívül, hogy jelenleg is állatorvosként dolgozik és kutatásokkal is foglalkozik 300 méhcsaláddal rendelkező aktív méhész. Nem vándorol, mert azt vallja, hogy a stressz mentes élet igen fontos a méhcsaládok életében is.
5 évig méhészeti szaktanácsadóként is dolgozott Zala megyében, így sokirányú elméleti és gyakorlati tudással rendelkezik.
Előadása első részében a virágpor minőségi változásairól beszélt. Sajnos a gyomirtók intenzív használata ebből a szempontból nem kedvező, mert a rovaroknak szükségük lenne a változatos virágporkínálatra. Így beszűkül ugyanis a virágpor spektruma, romlik a bel tartalmi értéke. Érdekességként említette, hogy Németországban már gyommagot kénytelenek vásárolni, hogy ellensúlyozzák a monokultúra és a gyomirtás okozta problémákat.
A bel tartalmi mutatók romlásában szerepe van még a termőföldek mikroelem hiányának is.
Dr. Fendrich Péter azt javasolta, méheink számára tároljunk a tavaszi serkentésre és a nyárvégi aszályra virágport, és/vagy méhkenyeret.
Ehhez vagy a virágporos kereteket szórjuk le porcukorral, és így tegyük el felhasználásig hűtött helyiségben, vagy készíthetünk méhkenyeret a következőképpen: a virágport alaposan tömörítsük be (silózzuk be), majd zárjuk le mézzel. Ezt napfénytől védett helyen 2 napig 35 oC-on, majd kb. 2 hétig 20-25 oC-on erjesszük. Ezután száraz, hűvös helyen tároljuk, majd szirupba keverve használhatjuk fel. A benne nagy mennyiségben található flavonoidok a méhek immunrendszerét erősítik, s ez által erős, ellenálló, egészséges méheink lesznek.
Beszélt a gyógyszerhelyzetről is, és sajnos nem sok jóval bíztatott bennünket a gyógyszerkutatások kapcsán, mivel igen szűk a méhészeti gyógyszerek piaca, nemigen várhatóak új gyógyszerek, hiszen a kutatások igen pénzigényesek.
Ezért olyan fontos a méhcsaládok immunrendszerének megerősítése több módon is, Állatkísérletekkel bizonyították ugyanis, hogy akárcsak az emberi immunrendszer, a méhek védekező képessége is szorosan összefügg a stressz mentes élettel, az egészséges táplálkozással.
Az atka elleni védekezés fontos részének tartja azt tehát, hogy a család erős, egészséges legyen. Költöztetésnél, kaptárbontásnál, stb. törekedjünk arra, hogy a lehető legkevesebb stresszt okozzuk a méhcsaládnak.
Biológiai védekezésként ajánlotta még az üres keretes herefiasítást. Érdemes kipróbálni, hiszen ez nem kerül pénzbe, és komoly mértékben lehet gyéríteni az atkaállományt, mivel a dolgozói fiasításnál általában 1 ivarérett atka marad meg, míg a herefiasításnál 4, s ezért az atka szívesebben rakja oda a petéit, amiket így könnyen eltávolíthatunk.
Másik ismert és hasznos biológiai lehetőség az atkák ellen a szaporítás.
Ezen kívül, ha idegen anyagot teszünk be, kiváltjuk a méheknél a tisztogatás ingerét. Az aljdeszkára mindenképpen tegyünk olyan anyagot, amelyre ha ráesik az atka, akkor ráragad (pl. egyszerű 1mm vastagon zsírral bekent papír is jó, amit naponta cserélünk).
A vegyszeres védekezés azonban elengedhetetlen: (kétszeri csurgatásos):
a fiasítás mentes időszakban. A doktor úr az Oxálsavat javasolta első sorban. Az áttelelő méhek védelme nagyon fontos, tehát valamilyen vegyszeres védekezésre mindenképpen szükség van.
Illóolajjal is tudunk védekezni, ám ebben az esetben körültekintőnek kell lenni, fontos a megfelelő hőmérséklet, különben nem lesz hatásos.
A nozéma esetén csak végső megoldásként alkalmazzunk antibiotikumot. Ennél a betegségnél is a legfontosabb az immunrendszer erősítése például virágporral. A kaptárelhagyásos betegséggel kapcsolatban sok ellentmondásos információ van. Idén sajnos bizonyos helyeken komoly méreteket öltött.
Végeredményben megállapította, hogy a védekezés sokszínűsége, az erős, egészséges anya, és méhcsalád a leglényegesebb mindenki számára.
Érdekes, sokrétű, hasznos előadása a taggyűléseken is kiváló vitaindító volt, köszönjük ezúton is Dr. Fendrik Péternek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése