Népszerű bejegyzések

Közvéleménykutatás a fajtamézekről


Szeretnék összeállítani egy olyan kis katalógust, amelynek segítségével megismertethetnénk a vásárlókkal a különböző mézfajtákat, azok felhasználási lehetőségeit, s népszerűsíthetnénk ennek segítségével.
Ezt közzéteszem majd a website-unkon is.
Írja le, kérem a véleményét mindenki: mik jó és kevésbé jó tulajdonságaik (pl. mennyire kristályosodnak), színváltozataikat, és ízváltozataikat, stb... gyűjtsük össze.( Mivel az ízlések különbözőek, a vélemények is azok lesznek!)
Fontos az is, hogy mire és miért ajánljuk - akár élelmiszerként, akár gyógyhatása miatt, mire használhatjuk még -avagy milyen termékeket lehet belőle előállítani.

9 megjegyzés:

  1. Sziasztok!

    Szeretnélek megkérni benneteket, hogy írjatok nekem bővebben a Japánakác mézről.Én nagyon kevés irodalmat találok róla.Azt már tudom, hogy úgy mint a repce méz ez is lugosit.

    Üdv: mindenkinek Erzsébet

    VálaszTörlés
  2. Sajnos ez a fajtaméz Magyarországon gyakorlatilag nem létezik, mivel nincs megfelelő nagyságú japán akác erdő. Vegyes mézben előfordulhat, mivel szorvány japánakácos azért létezik.

    VálaszTörlés
  3. Palikám!
    Köszönöm a válaszodat, de azért én mégis arra kérlek légy szíves írjál nekem arról, hogy milyena színe,a kristályosodási hajlama.Ugyanis azt tudom, hogy álltatában a napraforgóval virágzik közel egy időben.Ebben az évben mi tisztán /valószínű/is pergettünk. A napraforgónk sem igazán "tiszta", mert a japánakác előbb kezdett virágozni mint a napraforgó.

    A neten ezt találtam: // A Brunner méhészet Budán található, mézeit ugyancsak erről a területről, a budai tájvédelmi körzetről gyűjtik össze a méhecskék.

    A pirosmagvú japánakác Kínában és Koreában őshonos.

    A nektárjából készült méz gyógyhatásai: kiváló vénás megbetegedések gyógyításában, erősíti a hajszálereket, hatásos túl sok gyomorsavképződés ellen, láz és vérzéscsillapításra, szédülés, idegesség ellen is. Csökkenti a magas vérnyomást is, valamint hat a keringési zavarokra.//

    Nálunk a tatai úton van nagyon sok fa, és töménytelen mennyiségű virág volt rajtuk.

    VálaszTörlés
  4. A japánakácról pár szó (méhész szemszögből): Kína száraz éghajlatú területeiről származik, és nagyon jókor, méhlegelőben szegény időben (július közepétől augusztus közepéig) virágzik, a méhek sokszor még a lehullott virágokról is begyűjtenek. Pillangós virágú, bükkönyformák közé tartozik az akáchoz hasonlóan. Nektárja általában bőséges, legtöbbször pergethető mennyiséget lehet gyűjteni megfelelő területen, cukortartalma is magas, egyes adatok szerint 40-70%, szárazságtűrő, emiatt aszályban is képes mézelni. Sajnos erdőnek nem alkalmas, legfeljebb útsorfának, mert nem szereti a zárt ültetést. Ahogy Te is írtad, főként út mentén van szórványosan. Városban nem szívesen ültetik, mert lehullott termése nyálkás. Kertészeti változata, a csüngő vesszejű Sophora japonica 'Pendula' viszont nem jó méhlegelőnek, alig virágzik.
    Fajtaméze általában nem igazán jellegzetes. Mint írtam, ritka, hogy fajtamézként megjelenjen, bár előfordul: például decemberben a Gyulai Mézesfesztiválon Rajnai György japánakác krémméze arany minősítést nyert. Ha valóban szabályos fajtamézet akarunk belőle nyerni, akkor előtte ki kell pörgetni az előző mézet, és dominánsan csak a japánakácon gyűjthetnek a méhek, de igen kevés olyan terület van, ahol egybefüggő területen megfelelő mennyiségű fa lenne. Vegyes virágméznél, általában ha az egyik összetevője erős aromájú növényről származik, és az íz kierezhető, akkor a domináns aromájú méz megnevezésénél a „jellegű” kifejezést használhatjuk- jelen esetben, ha erőteljesnek érzed az ízét, lehet tehát japánakác jellegű méznek nevezni. Kristályosodási hajlama az akácéhoz hasonló, mert lévén a virágzatuk szerint is egy családba tartoznak, ebben a mézben is több a glükóz, ami miatt kevésbé hajlamos a kristályosodásra (többnyire). Színe függ a gyűjtés idejétől, az ásványi anyag tartalomtól, nektáreredetű színanyagoktól illetve a méz tárolásától és kezelésétől is- általában elég világos mézet ad, ha dominál.
    A természetgyógyászok sokszor szeretik apiterápiában házasítani magát a növényt és a belőle származó mézet, mert a méz legtöbbször hasonló gyógyhatásokkal bír: utalnék például a hárstea-hársméz gyógyhatásaira.
    A japánakác (növény) hatóanyagai a főleg a kéregben és a magokban megtalálható lektinek, és a virágban lévő illóolaj. Ez az illóolaj jó hatású lehet túlzott gyomorsavtermelés ellen; a homeopátiában hasmenés, migrén és arcidegzsába kezelésére is szokták használni. A növény a kínai gyógyászat 50 alapvető gyógynövényének egyike. A virága rutint is tartalmaz. A rutin tartalmú gyógyszerek szabályozzák az érfal rugalmasságát, a hajszálerek áteresztő képességét. Az érelmeszesedésben használt gyógyszeres kezelésnél, valamint magas vérnyomásnál és visszérgyulladásnál hatásosan ki lehet vele egészíteni a kezelést. Vérkeringési zavarokra jó hatású.
    Most lesz rövidesen apiterápiai kongresszus, rá fogok kérdezni, hogy milyen tapasztalatokkal rendelkeznek ezzel kapcsolatban.

    VálaszTörlés
  5. Palikám!
    Nagyon szépen köszönöm.Ez igazán kielégítő ismertető.
    Valószínű ,mint írod is az akáchoz hasonlít szerkezetileg, nekünk belehordták a napraforgót, és ezért most már besűrűsödött. Nem kristályos, hanem krémméz jellegű.

    Üdv: Erzsébet

    VálaszTörlés
  6. Kérlek, írd le a saját tapasztalatodat is kicsit részletesebben! Jó lenne többféle véleményt is hallani!Te milyennek találod: íz, szín, stb!

    VálaszTörlés
  7. Bocs, hogy csak most írok.
    Igazából nagyon bőven azért nem tudok írni, mert nem sokat tudok róla, az íze nagyon finom, hasonlít az akácra, mármint abban, hogy nagyon édes, de ebben érezhető még egy selymes lágy íz is. De ígérem neked, hogy a Sanyival a legközelebbi taggyűlésre küldök neked,megkóstolgatod, és leírod a véleményedet.

    Üdv: Erzsébet

    VálaszTörlés
  8. Palikám! Gratulálok!
    Olvastam a szaklapunkban az Amerikában látottakról szóló írásodat.
    Érdemes lenne közzétenni különböző napilapokban, akár a megyei lapunkban is, mivel sokak számára inkább riadalmat keltenek a méhek, mint megértést.

    Üdv: Erzsébet

    VálaszTörlés
  9. Köszönöm!
    Örülök, ha tetszett!
    Sajnos valóban van még teendő az emberek pozitív hozzáállásának érdekében...
    Mindenesetre számomra tényleg nagy élmény volt a felhőkarcolók tövében egy emberektől zsúfolt parkban a télen előbújó méhek látványa!

    VálaszTörlés